Hz.Peygamberin Devesinin Kaybolması 

Ordu bir diğer konak yerinde konaklamışlardı. Sabaha çıktıklarında Hz.Peygamberin devesi Kasva’nın kaybolduğu anlaşıldı. Bir çok kimse onu aramaya başladı ama bulunamıyordu. Bu sırada yine münafıklardan olan Zeyd bin Lusayt,

- Kendisinin peygamber olduğunu söyleyen ve size gökten haberler veren, Muhammed değil mi? Halbu ki, daha devesinin nerede olduğunu bilmiyor!

 

diyerek söylendi. Bu sırada Umare, Hz.Peygamberin yanındayken, Hz.Peygamber,

- Adamın biri, “Muhammed kendisinin peygamber olduğunu, size gökten gelen haberleri verdiğini söylüyor. Halbuki devesi nerede bilmiyor!” diyor. Vallahi, gerçekten de ben bir şeyi, Allah bana bildirmedikçe bilemem. Fakat Allah şimdi onun yerini bana gösterdi.


diyerek devenin yerini tarif etti ve kendisine getirilmesini istedi. Hemen gittiler ve deveyi tarif edilen yerde bularak getirdiler.

 

Ardından Umare, konvoya döndü.

- Vallahi, az önce, Resulullah bize şaşılacak bir şey söyledi. Allah, bir adamın söylediği sözü peygamberine haber vermiş. Adam şöyle şöyle söylemiş.

 

diyerek biraz önce Hz.Peygamberin söylediği sözleri tekrarlayınca, konvoydan birisi çıkıp,

- Vallahi, bu sözü, sen gelmeden önce, Zeyd söyledi.

 

deyince, Umare Zeyd’in üzerine yürüyüp ona vurmaya başladı. Bir yandan da,

- Meğer Allah’ın belası benim konvoyumdaymış da bilmiyormuşum! Hemen çık, git, ey Allah’ın düşmanı!

 

diye bağırıyordu.

 

Zeyd bin Lusayt der ki:

- O güne kadar, gerçekten Müslüman olamam sanıyordum. Muhammed hakkında pek kuşkucuydum. Sabaha çıktığım zaman ise gerçekleri görecek bir göze sahip bulunuyordum. Kendisinin Allah’ın peygamberi olduğunu şahitlik ettim.