top of page

Hz.Peygamber, hicretin 10. yılında, Medine’deki Müslümanlara hac için hazırlanmalarını emretti. Medine dışındaki Müslümanlara da hac için gidileceği haber verildi. Pek çok insan Medine’de toplandı. Hac için yola çıkanların sayısı 124.000 kişi civarındaydı. Yolda katılanlarla bu sayı daha da arttı. Hz.Peygamberin önünde, arkasında, sağında, solunda göz alabildiği kadar uzaklara uzanan binitli ve yaya insanların akıp gittiği görülüyordu.

 

Hz.Peygamber, sabah ile öğle vakti arası Mekke’ye girdi. Kabe’yi ziyaret etti ve Hac ibadetini yerine getirdi. Müslümanlar da Onu izliyor ve Hac ibadetini ondan öğreniyorlardı. Arafat’a çıkıldığında, Hz.Peygamber toplanan Müslümanlara hitap etti. Veda hutbesi diye bilinen bu ünlü hitap, Hz.Peygamberin dünyadan ayrılmadan önceki Müslümanlara vasiyeti niteliğindedir.

Veda Hutbesi

 

Hutbesinin sonunda sordu:

- Size Ben sorulacağım. Hakkımda ne söyleyeceksiniz?
- “Allah tarafından getirdiklerini bize bildirdin. Peygamberlik vazifeni yerine getirdin” diye şahitlikte bulunacağız!

Bunun üzerine Hz.Peygamber, şehadet parmağını semaya kaldırıp halkı işaret ederek üç kere,

- Allah’ım şahit ol!

buyurarak hitabını sona erdirdi.

 

Namazı kıldıktan sonra güneş batıncaya kadar Arafat’ta bekledi. Sonra ellerini kaldırarak dua etti. Maide suresinin 3. ayeti de burada indirildi:

• ...Bu gün dininizi kemale erdirdim, üzerinizdeki nimetimi tamamladım ve size din olarak İslam’ı seçip beğendim...

Maide 3

Müslümanların son kez Kabe’yi tavaf etmelerinin ardından, Medine’ye doğru dönüş yoluna koyuldular.

 

Hz.Peygamber, ilk konak yerinde öğle namazını kıldırdıktan sonra ayağa kalktı. Allah’a hamd ettikten sonra, Müslümanlara hitapta bulundu.

 

O gün, kıyamete kadar olup bitecek şeylerin hiç birini bırakmaksızın hepsini haber verdi. Sonra da,

- Ey insanlar! Haberiniz olsun ki, ben de ancak bir insanım. Çok sürmez, Rabbimin elçisi bana gelecek, ben de onun davetine icabet edeceğim. Size iki ağır emanet bırakıyorum. Onlardan birincisi, yüce Allah’ın kitabıdır ki, onun içinde hidayet ve nur vardır. Onu tutun ve ona sımsıkı sarılın. İkincisi de Ehl-i Beytim’dir.

buyurdu.

 

Medine’ye ulaştıklarında önce mescide uğradı ve iki rekat namaz kıldı. Sonra da evine girdi.


  

Veda Haccı 

Vasiyet...

Kıyamete kadar neler olacak?

Görevin Tamamlanması...

bottom of page